Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Kto zapłaci ten rachunek Andrzej Sadowski

 

 

Kto zapłaci ten rachunek

 

 

Tak zwana modernizacja jest jednym z przykładów inżynierii społecznej, gospodarczej i politycznej. Jej wyznawcy nie uznają naturalnego i spontanicznego ładu zbudowanego na wolności obywateli i wolnym wyborze. Dzięki takim wartościom Europa na dwieście lat wyprzedziła inne kontynenty pod względem powszechnego dobrobytu i bogactwa.

Obecna elita przywódcza Unii Europejskiej zapomina o tych wartościach, które wyznawali również ojcowie założyciele zjednoczonej Europy. Wolny handel, swobodny przepływ towarów, kapitału i ludzi i tym samym zniesienie granic – to były ich podstawowe idee.  Dziś w miejsce wolności mamy socjalną redystrybucję prowadzoną przez biurokrację w imię tak zwanej modernizacji.

Dobrobyt w Europie tradycyjnie pochodził z tego, co zapewniało staremu kontynentowi przewagę nad innymi częściami świata: z ludzkiej pracy i przedsiębiorczości. Przez ostatnie dziesięciolecia stworzono Europejczykom fałszywą perspektywę, że dobrobyt jest tożsamy z wydawaniem dotacji unijnych, ale nie dzięki własnej pracy. Stworzono dobrobyt, który był nietrwały, bo na kredyt, a jest dziś realnym długiem i gigantycznym ciężarem do spłacania przez przyszłe pokolenia. Tak zwany europejski ład  zbudowano na modernizacyjnej iluzji, na którą najzwyczajniej nie ma już dziś pieniędzy.

Przy wydawaniu w Polsce pieniędzy unijnych powinniśmy przede wszystkim traktować je jako zwrot naszej składki, która pochodzi z podatków Polaków. Należy wykorzystać europejskie i najbliższe, bo niemieckie doświadczenie w tym zakresie. Rząd Niemiec „wpompował” w modernizację byłej NRD około 2 bilionów euro. Wschodnia część kraju jest najnowocześniejsza w całej Europie. Jest tam wszystko, co jest przykładem dokonanej modernizacji: autostrady, światłowody, biurowce i wyremontowane budynki dla osób chcących tam zamieszkać i pracować. Jednak mimo to w części wschodniej bezrobocie jest ciągle dużo wyższe niż w części zachodniej. Niemcy cały czas emigrują z niej do części zachodniej – mocno sypiącej się, bo nieremontowanej od zjednoczenia kraju.

Dlaczego tak się dzieje? W UE przeprowadzono wiele lat temu badania na temat efektywności wykorzystania pieniędzy w różnych krajach i ich regionach. Szukano odpowiedzi na pytanie, dlaczego w niektórych regionach wydane pieniądze przyniosły oczekiwany efekt, a w innych wsiąkły jak woda w piasek pustyni. Wynik tych badań był jednoznaczny – decydującym czynnikiem są jakość przywództwa politycznego i jakość rządzenia.

Przykład nie tylko z byłym NRD udowadnia, jak całkowicie fałszywe jest myślenie w magicznych kategoriach „deszczu darmowych pieniędzy”. Nawet zbudowanie infrastruktury nie „pobudzi” rozwoju i nie zagwarantuje dobrobytu. Na naszych oczach takie myślenie i praktyka najzwyczajniej zbankrutowały i przechodzą do historii. I Grecja, i Hiszpania, i Portugalia, i Włochy to laboratoryjne przykłady krajów, w których środki unijne nie przyniosły trwałego rozwoju. Sztucznie zawyżany poziom życia – poprzez środki unijne i rozdęte ponad możliwości gospodarek wydatki rządowe – był tak duży, że bez nich życie w Portugalii czy we Włoszech spada do poziomu lat 70. i 80. XX wieku. 

W 2012 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Semper książka pt. Demokracja bezpośrednia. Szwajcarska demokracja modelem dla XXI wieku? Wyraźnie widać w niej, że znacznie lepszy efekt przynosi rozwój oparty na pracy oraz kontroli obywateli nad władzą i wydawaniem pieniędzy. Im większa kontrola i przejrzystość, tym więcej korzyści otrzymuje obywatel z każdego wydanego franka z jego podatku.  

Nie chodzi więc o to, żeby mnożyć inicjatywy, na które wydamy pieniądze, tylko czy naprawdę trwale zwiększą one poziom naszego dobrobytu. Najczęściej zwiększają jedynie poziom zadłużenia, które spada na barki przyszłych pokoleń. Już dziś w niektórych krajach UE mamy blisko połowę młodych ludzi bez pracy, gdyż praca ta jest obciążona na rzecz m.in. finansowania unijnych dotacji. Dlatego też należy widzieć bilans tak zwanej modernizacji i dotacji unijnych, który ma dwie strony, w tym kosztową. Propagandowo pokazuje się nam jedną stronę, czyli na co wykorzystaliśmy środki unijne, zapominając, że są to pieniądze pochodzące z naszej składki oraz jakie były koszty związane chociażby z ich obsługą administracyjną. Dzięki nim społeczeństwa przez krótki okres żyją trochę lepiej, ale – jak widać w przypadku Grecji – owo „trochę lepiej” szybko się kończy.

Profesor Milton Friedman powtarzał, że nie ma obiadu za darmo. Na koniec dnia zostaje bowiem rachunek do zapłacenia – i ktoś musi go zapłacić.

 

Andrzej Sadowski 

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...