Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Mniej zarabiający nie dostaną podwyżek

Nowe ustawy wprowadzone przez PiS - między nimi likwidacja trzydziestokrotności w przypadku składek ZUS. Jak ocenia to dr Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha?

"Super Express": - W ubiegły piątek głosami PiS zostało wprowadzonych kilka ustaw, między innymi likwidacja trzydziestokrotności w przypadku składek ZUS. Jak pan to ocenia? 

Dr Andrzej Sadowski: - Firmy, które chciały podnieść wynagrodzenia gorzej sytuowanym pracownikom, nie zrobią tego, bo pieniądze na to będą musiały przeznaczać na składki dla najlepiej zarabiających pracowników. Ta zmiana uderzy w tych pracowników, którzy nie wpadają w próg trzydziestokrotności i mogliby liczyć na podwyżkę, jednak jej nie dostaną. Nie dostaną, bo firma musi opłacać większy podatek - składkę emerytalną.

- Rząd tłumaczy, że dzięki podwyższeniu składki zwiększą się wpływy do budżetu. 

- Nie zwiększą się. Natychmiast ruszy armia prawników. Zrekonfigurują część zatrudnienia, aby uniknąć płacenia tego dodatkowego podatku. Składka ZUS to dodatkowy podatek. Mimo że zostanie on podwyższony, to i tak osoby, które zapłacą ten podatek, nie dostaną wyższej emerytury. A więc to rozwiązanie de facto karze ludzi za większą aktywność na rynku pracy.

 

cały wywiad dostępny na: http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/dr-andrzej-sadowski-mniej-zarabiajacy...

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon