Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Dzień bez Parkinsona

13 kwietnia 2011 r. po raz pierwszy obchodzony był w Centrum im. Adama Smitha „Dzień bez Parkinsona“ – inicjatywa zorganizowana na cześć Cyrila Northcote’a Parkinsona - twórcy Prawa Parkinsona, które tłumaczy zjawisko biurokracji.

Z badań przeprowadzonych przez Maison Institute na zlecenie Centrum im. Adama Smitha wynika, że zdecydowana większość (71 %) pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce uważa, że biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu. Według 45 % respondentów, czas załatwiania spraw urzędowych nie wydłużył się ani nie skrócił. Dla 32% badanych czas ten wydłużył się. 43% respondentów ocenia, że jakość obsługi w administracji, nie zmieniła się w żaden sposób w ciągu kilku ostatnich lat. Według ponad połowy (51%) badanych, wejście naszego kraju do Unii Europejskiej nie wpłynęło na poprawę funkcjonowania administracji. Spośród polskich urzędów i instytucji, aż 50 % respondentów najgorzej ocenia służbę zdrowia. 
Dane dotyczące struktury zatrudnienia ukazują, że w roku 2010 liczba urzędników w Polsce wyniosła prawie milion (997 034 tys.).

Zaproponowne przez ekspertów Centrum doraźne rozwiązania ograniczające biurokrację to: 
- zniesienie delegatur rządowych i rozdzielenie ich kompetencji pomiędzy Urzędy Wojewódzkie i jednostki samorządy terytorialnego, 
- zlikwidowanie agencji rządowych i przekazanie zakresu ich działań ministerstwom i organom samorządowym, 
- wyraźne zdefinowanie zakresu obowiązków administracji rządowej i samorządowej. 
Działania strategiczne to przede wszystkim: 
- zlikwidowanie powiatów, 
- utworzenie jednego organu poboru podatków (w miejsce Urzędów Skarbowych, Urzędów Gmin, ZUSu, KRUSu, Poczty Polskiej i banków), 
- ograniczenie licencji, pozwoleń i koncesji 
- wprowadzenie budżetów zadaniowych na poziomie administracji rządowej i samorządowej.

 
 
Konferencja prasowa

13 kwietnia 2011

 

„Funkcjonowanie administracji w ocenie przedsiębiorców. Prezentacja wyników badań”

Dzień bez Parkinsona

 

13 kwietnia 2011 r. Centrum im. Adama Smitha zorganizowało konferencję „Dzień Bez Parkinsona”. Prawo Parkinsona tłumaczy zjawisko biurokracji. Na konferencji przedstawione zostały badania przygotowane przez Maison Institute na zlecenie Centrum im. Adama Smitha, dotyczące funkcjonowania administracji w Polsce, jak i dane ukazujące strukturę zatrudnienia w adminitracji publicznej.  

 

 

Z badań Centrum im. Adama Smitha wynika, że zdecydowana większość (71 %) pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce uważa, że biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu. Według 45 % respondentów, czas załatwiania spraw urzędowych nie wydłużył się ani nie skrócił. Dla 32% badanych czas ten wydłużył się. 43% respondentów ocenia, że jakość obsługi w administracji, nie zmieniła się w żaden sposób w ciągu kilku ostatnich lat. Według ponad połowy (51%) badanych, wejście naszego kraju do Unii Europejskiej nie wpłynęło na poprawę funkcjonowania administracji. Spośród polskich urzędów i instytucji, aż 50% respondentów najgorzej ocenia służbę zdrowia. 

Dane dotyczące struktury zatrudnienia ukazują, że w roku 2010 liczba urzędników w Polsce wyniosła prawie milion (997 034 tys.).

 

Centrum im. Adama Smitha przedstawiło też sposoby jak skutecznie ograniczyć administrację w Polsce. Doraźne propozycje ograniczające biurokrację to zniesienie delegatur rządowych i rozdzielenie ich kompetencji pomiędzy Urzędy Wojewódzkie i jednostki samorządu terytorialnego, zlikwidowanie agencji rządowych i przekazanie zakresu ich działań ministerstwom i organom samorządowym oraz wyraźne zdefinowanie zakresu obowiązków administracji rządowej i samorządowej. Działania strategiczne to przede wszystkim zlikwidowanie powiatów, utworzenie jednego organu poboru podatków (w miejsce Urzędów Skarbowych, Urzędów Gmin, ZUSu, KRUSu, Poczty Polskiej i banków), ograniczenie licencji, pozwoleń i koncesji oraz wprowadzenie budżetów zadaniowych na poziomie administracji rządowej i samorządowej.

 

W konferencji wzięli udział:

Robert Gwiazdowski - 601 203 443

Ireneusz Jabłoński - 601 360 380

Andrzej Sadowski - 501 601 577

 

Dodatkowe informacje:

Centrum im. Adama Smitha: kontakt: +48 22 828 47 07 [email protected]

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...