Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

25 lat zeszytów w Polsce, czyli smutny finał solidarności

 

Bycie przedsiębiorcą i jednocześnie człowiekiem w Polsce czyni oszustwo wobec systemu absolutną usprawiedliwioną i uzasadnioną koniecznością. Przez dwadzieścia pięć lat przedsiębiorcy w naszym kraju ratowali rodziny, sprzedając im na tak zwany zeszyt, czyli na kredyt. Bez tego rodziny nie miałyby co włożyć do przysłowiowego garnka. Administracja odpowiedzialna za organizację pomocy jest z jednej strony sama poddana biurokratycznym wymogom, które czynią pomoc mało efektywną i sensowną, a z drugiej jest to tylko aparat urzędniczy, który nigdy nie będzie działał z takim zaangażowaniem jak organizacje stworzone przez samych obywateli. Rządzącym od ćwierć wieku sporą liczbę problemów społecznych rozwiązywał zwykły ludzki odruch chęci pomocy bliźniemu w potrzebie. Był całodobowy, całoroczny i powszechny. Bez rozgłosu każdego dnia przedsiębiorcy znając lepiej od opłacanej w tym celu administracji położenie swoich sąsiadów, sprzedawali im produkty na kredyt. 

Zakupy na zeszyt były ostatnią szansą dla rodzin, dzięki której dzieci nie szły spać głodne. Zwykły kredyt w małych sklepikach w całej Polsce to miliardy złotych niewydane przez rząd na pomoc naprawdę jej potrzebujących. 

W celebrowaną dwudziestą piątą rocznicę odzyskania praw wszelakich, w tym ludzkiej godności, urzędnicy aparatu skarbowego karzą przedsiębiorców za miłosierdzie, które okazują swoim bliskim. Na sprzedających na zeszyt posypały się grzywny. Co takiego stało się w Polsce, aby dwudziestopięcioletnią tradycję wrażliwości społecznej i sąsiedzkiej samopomocy z dnia na dzień poddawać represjonowaniu? Jaką korzyść wizerunkową i finansową osiągają w ten sposób rządzący, wprowadzając to przed Wielkanocą? Nie można tego niestety potraktować jak przysłowiowego „wypadku przy pracy” aparatu, gdyż „logika” ostatnich działań i propozycji to skutecznie wyklucza. 

W PRL-u była nawet konstytucja, która gwarantowała każdemu wolność słowa. Jednak rząd ścigał i prześladował tych, którzy chcieli z tej wolności skorzystać. Dziś za skorzystanie z legalnych możliwości zapłacenia niższego podatku rząd będzie ścigał i karał przedsiębiorców bardziej niż przestępców. 

Od lat rządzący zwodzą przedsiębiorców obietnicami likwidacji szkodliwych przepisów. Kiedy konfrontujemy je z paranormalną aktywnością rządzących, którzy ścigali się z czasem, aby uniemożliwić przedsiębiorcom dalsze pełne odliczenie podatku VAT od zakupu samochodów do celów służbowych, to mamy dowód na to, że rządzącym jednak na czymś zależy i są w stanie to uchwalić. Jednak nie jest to w interesie przedsiębiorców i też tak naprawdę samych rządzących, gdyż dalsze zaciskanie podatkowej pętli na gardłach wpłacających pieniądze do publicznej kasy zniszczy nie tylko ich, ale też część dochodów. 

Gdyby rząd chciał zareklamować przedsiębiorcom spoza Polski to, co zazwyczaj nazywane jest systemem podatkowym, to wypadłoby to gorzej niż reklama skutków kontroli urodzeń. Może znalazłaby się na świecie agencja reklamowa, która przekułaby w reklamowy slogan mający zachęcić do robienia w Polsce interesów i płacenia podatków przepis nakładający kilkunastomilionową grzywnę na przedsiębiorców, którzy podjadą pod sklep służbowym samochodem? Byłby to wyzwanie i wyczyn na miarę ocieplenia wizerunku dyktatora Korei Północnej. 

Polscy przedsiębiorcy nagradzani są przez sam rząd tytułami liderów eksportu. Cały czas po całym świecie szukają dla siebie nowych możliwości i okazji gospodarczych. Nie od dziś jest powszechnie wiadome, że polskie firmy obecne są prawie we wszystkich krajach na wszystkich kontynentach. Jednak ich sukces może przestać być w jednej chwili rentowny i zagrozić podstawom w Polsce, bo rządzący nie pomyśleli i nie zrobili odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Mimo że polscy żołnierze tyle czasu spędzili w Iraku, a polscy premierzy i ministrowie opowiadali, jakie to kontrakty zawierać nie będą polskie firmy, to nie podpisano z rządem tego kraju stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

To, z czym mamy w Polsce do czynienia jest niereformowalne jak nieoperacyjny rak. Dziś ani mały przedsiębiorca, ani właściciel firmy działającej w różnych częściach globu nie może być pewien dnia ani godziny w tym gąszczu zmieniających się przepisów. Nie można dalej się godzić z praktyką rządzących ciągle pielęgnujących system, który osiągnął głębię nienaprawialności i zwyczajnej niesprawiedliwości w oczach zwykłych ludzi, którzy będąc w życiowej potrzebie, nie kupią już na zeszyt i nie zasiądą do świątecznego stołu.

Andrzej Sadowski 

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...