Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Andrzej Sadowski dla Frondy: Niech rząd przestanie karać podatkami za dobrą pracę!

Portal Fronda.pl: Jak Pan ocenia uchwalenie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego? To realizacja obietnic przedwyborczych. W jaki sposób wpłynie to Pana zdaniem na naszą gospodarkę?

Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP: Nie byłoby w tej zmianie nic nadzwyczajnego, gdyby rząd wcześniej uwolnił polskich przedsiębiorców od szkodliwych przepisów, które według jednego z obliczeń powodują u nich straty około 70 miliardów złotych rocznie. Niemiecki rząd wprowadzając zmiany w systemie emerytalnych zrobił to po wielu latach obniżki opodatkowania i bardzo zauważalnej redukcji świadczeń socjalnych. Zapowiedział również kolejną redukcję o kilka miliardów euro podatków w 2017 roku. Tylko gospodarka uwolniona od szkodliwych przepisów jest w stanie sfinansować taką emerytalną operację. Bez uwolnienia polskich przedsiębiorców zabraknie pieniędzy na kolejny projekt socjalny, a do takich należy przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. Pieniądze pochodzą z realnej gospodarki, a nie z budżetu jak się niektórym politykom wydaje.

Fronda: Jak ocenia Pan propozycje reform podatkowych rządu? Czy będą one krokiem naprzód wobec obecnej sytuacji i czy np. dla gospodarki propozycja by zwiększyć kwotę wolną od podatku będzie korzystna?

Andrzej Sadowski: Polakom jest potrzebny taki system podatkowy, który sprawi, że będą mogli być bogaci – tak, jak stu najbogatszych obywateli naszego kraju. Ale w Polsce, a nie zagranicą… Patrząc na stu najbogatszych Polaków zobaczymy, że najbogatsi są dlatego bo mają rezydentury podatkowe zagranicą. Jeżeli celem rządu jest wzrost dobrobytu Polaków i wzrost rodzimego kapitału, to nie da się tego uzyskać inaczej, niż poprzez obniżanie w Polsce opodatkowania i radykalną zmianę obecnego systemu, który jest skrajnie nieefektywny zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla budżetu państwa. Dziś mamy sytuację, w której trwa kosztowna i czasochłonna gra operacyjna przedsiębiorców z aparatem - aby nie zapłacić podatków, które albo są po prostu głupie i szkodliwe oraz w wielu wypadkach niemoralne. W takim systemie można oczywiście zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie przyniesie to znaczącej zmiany ani przedsiębiorcom, ani pozostałym obywatelom. Będzie to najdroższa forma obniżania opodatkowania, bo kwota wolna od podatku wymaga kontroli wszystkich obywateli przez aparat podatkowy. Gdyby generalnie obniżono opodatkowanie, tak jak to od lat robi się chociażby w Rumunii, uzyskałoby się efekt znacznie skuteczniejszy i bardziej zauważalny dla wszystkich.

 

całość dostępna na stronie Frondy: https://www.fronda.pl/a/andrzej-sadowski-dla-frondy-niech-rzad-przestani...

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...