Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Bez obcych wojsk, czyli Polska w G-20

 

Zbiegły się w czasie w Polsce dwa wydarzenia. Premier oświadczył, że nasz kraj za niedługo znajdzie się w grupie najbogatszych państw świata, czyli w G-20. Jednocześnie przez Polskę przetoczyła się fala wypowiedzi na wieść o  skorzystaniu przez rodzimą firmę odzieżową z niższych podatków w innej europejskiej jurysdykcji podatkowej.

Polskie firmy robią to od lat. Nie tylko ze względu na możliwość zapłacenia relatywnie niższego podatku, ale przede wszystkim ze względu na przewidywalne i stabilne prawo oraz pracę i postawę administracji. Nie skrada się ona jak u nas z nową interpretacją przepisów, aby zadać cios zaskoczonemu tym przedsiębiorcy. Usługi wspierające firmy w znalezieniu dla siebie przyjaznych rozwiązań stały się w ostatnich latach zauważalnie bardziej cenowo dostępne, stąd też coraz częściej nawet małe firmy wybierają za granicę. Niekoniecznie aż tak odległą jak Cypr czy Dubaj. Polskiemu przedsiębiorcy wystarczą Czechy oferujące możliwość pełnego odliczania podatku VAT od zakupu samochodów na potrzeby firmy, a później odliczania go również od ceny paliwa, aby głosował nogami i przenosił firmy do sąsiadów.

Nikt nie zabrania premierowi i rządowi w Polsce przeprowadzać zmian. Zresztą sam premier niejeden raz publicznie je zapowiadał, zapowiadał i zapowiadał. Jednak przedsiębiorcy nie prowadzą działalności opierając się na zapowiedziach czynników partyjno-rządowych. Gdyby tak postępowali, to mieliby o wiele większe problemy niż rzesze emerytów i rencistów, które zachęcone przez premiera zaprzestały płacić podatek od posiadania odbiornika telewizyjnego i radiowego zwanego abonamentem. Dziś, za wcześniej okazane zaufanie premierowi i zakończenie płacenia tego podatku, są dla administracji rządowej zwierzyną łowną.  

Kolejne jednak deklaracje, zwłaszcza po tej o wprowadzeniu Polski do strefy euro w roku 2012, nie będą tak głęboko zapadać w pamięć i trudno będzie o traktowanie ich z całą powagą dla składającego mimo pełnionego przez zeń urzędu. O ile jednak wpychanie na siłę Polski do euro nie miało w tym czasie jakichkolwiek podstaw merytorycznych, to wprowadzenie Polski do grupy najbogatszych państw jest jak najbardziej możliwe.

Badając nieraz polskich przedsiębiorców, dostrzegaliśmy u nich znaczący „przerost kompetencji”. Wiedzą, co powinno być zmienione w obszarze funkcjonowania instytucji rządowych, przepisów oraz jak inaczej, czyli normalnie jest w innych krajach europejskich. Z łatwością wskazują na strategiczne sprawy nie tylko dla swojej firmy, ale też dla Polski. Każdy z nich mógłby zwiększyć zatrudnienie i wie, jak jakie przepisy skutecznie go od tego powstrzymują. Nie musi rozpoczynać kolejnych inwestycji, skoro dotychczasowe funkcjonują tylko na jedną zmianę, a nie na trzy jak technologia pozwala, a przepisy to niweczą.  Okazuje się, że przedsiębiorcy mają znacznie większe kompetencje niż tylko tworzenie dobrobytu. Zmuszeni zostali dogłębnie poznać praktykę funkcjonowania instytucji publicznych i skutki przepisów, które funduje nam w nadmiarze polski parlament.

Nie ma najmniejszego problemu, aby wykorzystać ich wielowymiarowe doświadczenie do realizacji niezwykle nośnego i przemawiającego do wyobraźni planu stworzenia dobrobytu w Polsce na miarę naszych marzeń oraz niebywałego potencjału, który jest niewykorzystany.

Premier jednym działaniem i planem  w jeden dzień ma szansę osiągnąć to, co inni nie byli w stanie zrobić latami. Pomysł już jest. Wystarczy teraz połączyć doświadczenie przedsiębiorców i Polaków, którzy żyjąc w innych krajach, pilnie obserwują, jak to jest tam wszystko zrobione, że działa z najzwyczajniejszą potrzebą zapisania się na trwałe w historii. Można się w niej zaznaczyć świadomie w przeciwieństwie do wpisania się wyłącznie w chronologię urzędowo pełnionych funkcji, bo tu każdy, kto sprawuje urząd, ma to z urzędu.

Po upływie już ćwierćwiecza nadal pamiętany jest Mieczysław Wilczek, minister przemysłu w ostatnim peerelowskim rządzie. To pod jego nazwiskiem przeszła do historii polskiego cudu gospodarczego ustawa o działalności gospodarczej.

Nie ma dziś żadnego powodu w postaci obcej armii wojsk, która stacjonowała wówczas w Polsce w czasie przywracania wolności gospodarczej za sprawą Ustawy Wilczka, aby nie przeprowadzić zmian, które dadzą podstawy do znalezienia się w G-20. Przeszkodzić w tym może tylko brak dobrze pojmowanego interesu własnego oraz brak racji stanu.

Bez obcych wojsk, czyli Polska w G-20

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...