Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Jak wygrać kolejne wybory, czyli o metodzie „na Mercedesa”

 

 Mercedes zbuduje na terenie Polski fabrykę za ok. 3,5 miliarda złotych. Zatrudnienie w niej znajdzie 1,5 tysiąca ludzi. Koszt jednego miejsca pracy to ok. 2,3 miliona złotych. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie towarzyszące tej budowie komunikaty o prowadzonych przez rząd w Polsce negocjacjach z inwestorem. Jeżeli prowadzone są negocjacje, to tylko w celu uzyskania innych, aby nie użyć określenia lepszych, warunków od tych, które mają na co dzień polscy przedsiębiorcy i inwestorzy, bo jakiż mógłby być inny ich cel? 

Rząd USA i wiele innych rządów państw, które bez wątpienia można uznać za suwerenne, nie prowadzą z jakimikolwiek zagranicznymi koncernami negocjacji, które miałyby zachęcić do inwestowania na ich terytorium. Zakładanie fabryk w USA, a precyzyjnie rzecz ujmując, w konkurujących o nie stanach, jest ciągle na tyle atrakcyjne, że pieniądze płyną do tego kraju nieprzerwanym strumieniem jak imigranci, którzy za każdą cenę pragną dostać się na jego teren. Za utrzymanie się na amerykańskim rynku europejskie banki i koncerny gotowe są płacić miliardy i co rusz zawierają z Departamentem Sprawiedliwości USA kolejne ugody. Nie tylko płacą kary za korupcyjne praktyki, ale też odkupują od amerykańskich klientów – jak w przypadku innego niemieckiego koncernu samochodowego – samochody z oprogramowaniem fałszującym wyniki. Jeżeli agenda rządu USA prowadzi już jakieś negocjacje z zagranicznymi koncernami, to jest nią Departament Sprawiedliwości i nie dotyczą one ulg, lecz kar, które koncerny mają zapłacić za nieprzestrzeganie amerykańskiego prawa, bez względu na to, jaki prezydent czy kanclerz z Unii Europejskiej za nimi w macierzystym kraju stoi. 

Laureat nagrody Nobla w ekonomii Milton Friedman, który w 1990 roku przyjechał do Polski na zaproszenie Centrum im. Adama Smitha, zapytany został o działania, które rząd w Polsce powinien podjąć, aby przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Odpowiedział, że jeżeli w Polsce sukces odniosą polscy przedsiębiorcy, to będzie to najlepsza zachęta dla przedsiębiorców zagranicznych do inwestowania w naszym kraju. 

Niepodległość i suwerenność Polski zmaterializuje się w tym dniu, w którym rząd zaprzestanie przyjmowania jakichkolwiek inwestorów i negocjowania z nimi, nawet jeżeli pochodziliby z największych i najbardziej innowacyjnych gospodarczo państw na świecie. Inwestorów krajowych i zagranicznych przyjmować powinni lokalni włodarze, którzy w ramach swoich możliwości mogą obiecywać i rozdawać co tylko mają. 

Rząd centralny jest od zagwarantowania nienaruszalności własności oraz równego traktowania przedsiębiorców, niezależnie od kraju pochodzenia. Ten rząd, który w Polsce zerwie z systemem  apartheidu gospodarczego, będzie miał takie miejsce w historii, jak rząd Frederika Willema de Klerka z RPA. 

Dobra zmiana powinna polegać na przywróceniu polskim przedsiębiorcom przekonania, że mają takie same prawa we własnej ojczyźnie, jak inwestorzy zagraniczni. Bez tej zmiany miliardy, które przedsiębiorcy mają na kontach, nie zamienią się w kolejne inwestycje i miejsca pracy zwłaszcza w mniejszych i średnich firmach rodzinnych. W nich to bowiem najszybciej i najłatwiej oraz najtaniej stworzyć setki tysięcy kolejnych miejsc pracy. 

Kiedy prof. Zyta Gilowska, jako minister finansów, tylko nieznacznie zmniejszyła opodatkowanie pracy, obniżając tzw. składkę rentową, to w Polsce pojawiło się kilkaset tysięcy miejsc pracy. Spora część przedsiębiorców wyszła z szarej strefy, ale tak czy inaczej, tylko obniżając opodatkowanie pracy, można trwale zwiększyć liczbę miejsc pracy tu i teraz. Nowe miejsce pracy można stworzyć za cenę od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych i takie pieniądze są w polskich przedsiębiorstwach do uruchomienia z dnia na dzień. Jeżeli polscy przedsiębiorcy jednak tego nie czynią, to znaczy, że w kraju mamy sytuację prawdziwie kryzysową. Praca w Polsce to bezpieczna rodzina, która utrzymuje się z pracy własnych rąk, a nie z zasiłków. Dostępność pracy w Polsce powinna być elementem bezpieczeństwa narodowego. 

Nie ma takich pieniędzy na świecie, które metodą „na Mercedesa” stworzą rządowi w Polsce nie 1,5 tysiąca miejsc pracy, ale 2 miliony. Rządzący Polską mogą jednak skorzystać z nieodległego swojego działania i doświadczenia, które uratowało nasz kraj przed kryzysem w 2008 roku. Miejsca pracy, które powstały po obniżeniu opodatkowania pracy, sprawiły, że doświadczyliśmy tylko spowolnienia, a nie kryzysu. 

Rząd ma prosty wybór. Zamiast powtarzać nieskuteczne działania poprzedników i prosić zagranicznych inwestorów, może z większą odwagą i skalą zmniejszyć opodatkowanie pracy w Polsce, zyskując tylko tym sposobem wygraną w kolejnych wyborach.

Andrzej Sadowski 

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...