Centrum im. Adama SmithaPierwszy Niezależny Instytut w Polsce od 16 września 1989 roku

Propaganda czy optymizm?

Barbara Chabor - rozmowa z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha

 

Wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział, że w przyszłym roku będzie 400 tysięcy mniej Polaków bez pracy

Propaganda czy optymizm?

 „Konsekwentna realizacja polityki sprzyjającej przedsiębiorczości i zmniejszaniu bezrobocia, a także dobre wykorzystanie unijnych środków powinno doprowadzić mniej więcej około roku 2008 do spadku bezrobocia poniżej 10 procent”. To słowa wypowiedziane przez wicepremiera i ministra gospodarki Jerzego Hausnera. Możliwy scenariusz czy pobożne życzenia?

– Deklaracje ministra należy przyjąć jako objaw nie kamuflowanej propagandy. Być może nowe miejsca pracy mają powstać w administracji rządowej? Rząd podejmował w ostatnich miesiącach decyzje, które zwiększą bezrobocie.

Dlaczego?

– Mechanizm jest prosty! Źródłem bezrobocia są dramatycznie wysokie, pozapłacowe koszty pracy, czyli ZUS, składki i podatki. Sięgają one ponad 85 procent płacy netto. Jeśli od wypłaconego pracownikowi tysiąca złotych przedsiębiorca musi odprowadzić blisko drugie tyle, jeśli doda się do tego koszty działalności gospodarczej, jasne jest, że opłaca się jedynie ograniczanie zatrudnienia. A jeśli praca jest za droga, to spada na nią popyt. Tak samo jest przecież z innymi towarami. Kiedy za poprzedniego rządu nieznacznie podniesiono akcyzę na nowe samochody, sprzedaż spadła o ponad 30 proc. W kraju był wtedy wielki lament. A w przypadku pracy, kiedy mamy cały czas z podwyższaniem jej kosztów jest złowroga cisza. Praca jest za droga dla polskiego przedsiębiorcy. Dlatego rezygnuje on z zatrudniania.

Ano właśnie... Pan jest współautorem projektu ustawy zmierzającej do likwidacji bezrobocia i naprawy finansów publicznych. Skoro nie tak, jak obiecuje dziś minister gospodarki, czyli poprzez kolejne programy aktywizujące, na przykład dla studentów – to jak?

– Nasz projekt zakłada redukcję kosztów pracy, czyli wszelkich obciążeń, z 85 do 25 procent. Na dodatek, według naszych planów, system przepływu podatków miałby inną, prostą konstrukcję i nie absorbowałby obywateli. Taki podatek stosuje się dla odsetek od oszczędności bankowych. Od wszystkich klientów, jednym przelewem, płaci bank jeden zbiorczy podatek.

Nie tylko zmiana systemu podatkowego jest konieczna ale też finansowania naszych emerytur. Trwanie przy decyzji, że tylko z opodatkowanie pracy, finansuje się zobowiązania emerytalne państwa, prowadzi do dramatycznego bezrobocia. Biorąc sam tylko czynnik demograficzny (rodzi się i pracuje mniej ludzi), to ZUS, składki i podatki w tym schemacie będą wyłącznie rosnąć. Praca wówczas staję się znowu droższa i spada na nią popyt a rośnie wówczas bezrobocie. Państwo musi zwiększyć kwoty na zasiłki i tzw. walkę z bezrobociem. Wtedy znów podwyższa podatki, głównie od pracy i koło się zamyka.

Co z tym projektem ustawy?

– W Polsce konieczne są tak daleko idące zmiany, jak te, które zawiera projekt. Nadejdzie jego czas. Wbrew propagandzie sytuacja nie będzie się poprawiać. Ciągle młodym, wykształconym ludziom proponuje się przyszłość, jako białej służby w Unii Europejskiej. A to oni są naszym najcenniejszym kapitałem, nie te czy inne bogactwa naturalne. Obecny system marnotrawi, to co mamy najcenniejszego, czyli zasoby ludzi gotowych do pracy. Na nic się nie zdadzą propagandowe programy typu “Pierwsza praca”. Nie chodzi o pierwszą, druga czy trzecia pracę tylko o pracę przez całe życie. Czasowe zwolnienie przedsiębiorców z płacenia w pełnej wysokości ZUS-u wskazuje, gdzie tkwi przyczyna bezrobocia. Są nimi dramatycznie wysokie koszty pracy. Rząd sam je wskazał. Należy mieć odwagę znieść w naszym kraju, tą istną akcyzę na pracę.

(„Propaganda czy optymizm?”, Gazeta Wrocławska; 2004.10.27)

Reddit icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon
Twitter icon
Facebook icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...

piątek, 2018-10-26

Informacja prasowa o stanie inicjatywy Centrum im. Adama Smitha w sprawie projektu ustawy dotyczącej podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet

W środę 10 października 2018 r. odbyło się spotkanie grupy roboczej złożonej z ekspertów Centrum im. Adama Smitha oraz przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP w sprawie projektu ustawy dotyczącego podejmowania uchwał przez zgromadzenia wspólników przez Internet.

Dyrektor Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich, Pan Paweł Janik wyraził podziękowanie...

niedziela, 2018-08-12

Mariusz Łuszczewski ekspertem ds. relacji indyjskich

Mariusz Łuszczewski decyzją zarządu Centrum jest nowym ekspertem ds. relacji indyjskich. Oficjalne wręczenie tytułu eksperta miało miejsce 8 sierpnia 2018 roku.

poniedziałek, 2020-06-01

KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

Materiał z konferencji KOSZTY WYCHOWANIA DZIECI 2020

do pobrania na miejscu lub z tiny.pl/79q15

film: https://youtu.be/GoZre5PAANU ...

czwartek, 2019-06-06

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

8 CZERWCA DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ 2019

INFORMACJA PRASOWA CENTRUM IM. ADAMA SMITHA, Warszawa, 6 czerwca 201 9

 

Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień wolności podatkowej w Polsce od 1994 roku. 

W 2019 roku ...